Σύμφωνα με πρόσφατή έρευνα λοιπόν, που δημοσιεύτηκε στη Daily Mail, κάθε άνθρωπος συναντά κατά μέσο όρο το μεγάλο έρωτα δύο φορές στη ζωή του.
Ενας στους επτά ερωτηθέντες δήλωσε ότι ο τωρινός σύντροφος του δεν είναι ο έρωτας της ζωής του ενώ το 73% απάντησε ότι συμβιβάστηκε μέσα σε μια άλλη σχέση γιατί κάτι συνέβη και ο μεγάλος έρωτας της ζωής τους δεν είχε αίσιο τέλος.Μάλιστα το 17% δήλωσε πως ένας μεγάλος έρωτας μπήκε στη ζωή του, αφού είχαν κάνει οικογένεια.
Έστω λοιπόν ότι ερωτευόμαστε δύο φορές, όπως λέει η επιστήμη. Όταν ερωτευτούμε όμως, μπορεί ο έρωτας να κρατήσει για πάντα; Πάλι η επιστήμη αποπειράται να απαντήσει.
Σε μελέτη, που δημοσιεύτηκε στην επιθεώρηση Social Psychological and Personality Science, καταρρίφθηκε η άποψη ότι ο μεγάλος έρωτας φθίνει με τον καιρό και διαπιστώθηκε ότι η μακροχρόνια αγάπη ήταν συνηθισμένη σε αυτούς που σκέφτονταν συχνά –και με θετικό τρόπο– το σύντροφό τους. «Είναι σημαντικό να υπάρχει μια δυνατή σεξουαλική σχέση, αλλά και η απλή στοργή είναι εξίσου –ή και περισσότερο– ζωτικής σημασίας» τονίζει ο επικεφαλής της μελέτης, Daniel Ο'Leary, καθηγητής Ψυχολογίας στο Πανεπιστήμιο Stony Brook. «Το αίσθημα στοργής φαίνεται να έχει ισχυρότερη επίδραση καθώς μεγαλώνουμε και η συχνότητα των σεξουαλικών επαφών μειώνεται» συμπληρώνει.
Σχόλια
Στο logiosermis.net δημοσιεύεται κάθε σχόλιο. Θεωρούμε ότι ο καθένας έχει το δικαίωμα να εκφέρει ελεύθερα τις απόψεις του, οι οποίες εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή. Τα συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση. Περισσότερα στις οδηγίες χρήσης.