![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiYhewC5jEp_DfbJWhz-kzJ36Q028GN2hVAmldkm09eSoA9IEPdsS5n5wv59TUlQznsAj1c6AnuCRsHVo2tZISm0g8tw4-oEA4ddGqBg3jvk_qydF3sJJHArqsPdcfwws8IdoEihXW6dUA/s640/h-anakalypsh-ths-diplhs-elikas-dna-dhmosieuthke-san-shmera-prin-61-xronia.jpg)
O James D. Watson αναφέρει χαρακτηριστικά στο βιβλίο του “Η διπλή έλικα”:
«….Ο Francis και εγώ στεκόμασταν από πάνω της (την αδερφή του Watson) ενώ εκείνη δακτυλογραφούσε το άρθρο των εννιακοσίων λέξεων που άρχιζε ως εξής:
“Επιθυμούμε να προτείνουμε μια δομή για το άλας του δεοξυριβονουκλεϊκού οξέος (D.N.A.) H δομή αυτή έχει καινούργια χαρακτηριστικά που παρουσιάζουν μεγάλο βιολογικό ενδιαφέρον”. Την Τρίτη το χειρόγραφο στάλθηκε στο γραφείο του Bragg και την Τετάρτη 2 Απριλίου έφυγε προς τους εκδότες του “Nature”…».
Τελικά, το άρθρο δημοσιεύθηκε στις 25 Απριλίου του 1953, και ήταν το σημαντικότερο γεγονός της βιολογίας μετά το βιβλίο του Δαρβίνου.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgRyThrVtWWqprgOIEQrTKaafgJRuOLkfIKDmRwfZLwCgG0S1RJS_C5tmFIs2M3kv7lqXbIgEtTKPoYjObM15H7De_a7veUPaZK07_wHSi2g56fg_NJTxW6UMSaXH7tPSptImWwQEuKPus/s640/dna_2.jpg)
Οι Watson και Crick γι αυτή τους την ανακάλυψη θα τιμηθούν με το βραβείο Νόμπελ το 1962.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjgkl5A96zLJbARunZAoxRtmSNWqWXuO0zYg86RAsDIQYczES1r4MqqglWAWIBrYkRMmmTfLlwg0Ba0Tpc9U26xEcpbtbDATzrYZhyphenhyphenO7ZDJQY3MFGwkFINdAj6HI25lI2I6Dx69Dxb0b9g/s560/dna1.jpg)
Σχόλια
Στο logiosermis.net δημοσιεύεται κάθε σχόλιο. Θεωρούμε ότι ο καθένας έχει το δικαίωμα να εκφέρει ελεύθερα τις απόψεις του, οι οποίες εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή. Τα συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση. Περισσότερα στις οδηγίες χρήσης.