![](https://2.bp.blogspot.com/-XUXu0KN8bu4/UsvMoF0E8ZI/AAAAAAAAAIA/d-FxZ-8EH4E/s1600/tenedos_607075348.jpg)
Την παραμονή των Φώτων έγινε στην Τένεδο ο πρώτος αγιασμός και το κόψιμο της βασιλόπιτας των λιγοστών χριστιανών Ρωμιών, που κατοικούν στο νησί. Στις 6 Ιανουαρίου ο Αρχιεπίσκοπος πηγαίνει στην Ίμβρο.
Η πομπή ξεκίνησε για το λιμάνι, όπου έγινε η κατάδυση του Σταυρού από τον Μητροπολίτη Ίμβρου και Τενέδου Κύριλλο. Αμέσως μετά ο Μητροπολίτης Ίμβρου και Τενέδου, ευχήθηκε συγκινημένος σε όλους όσοι παραβρέθηκαν την ιστορική αυτή ημέρα στο νησί.
Η πρόεδρος της μειονοτικής κοινότητας της Τενέδου ευχαρίστησε τους άλλους επισκέπτες και σημείωσε ότι η επίσκεψη και η παρουσία του ήταν και φέτος «τονωτική ένεση» για όλους τους κατοίκους.
Σχόλια
Στο logiosermis.net δημοσιεύεται κάθε σχόλιο. Θεωρούμε ότι ο καθένας έχει το δικαίωμα να εκφέρει ελεύθερα τις απόψεις του, οι οποίες εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή. Τα συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση. Περισσότερα στις οδηγίες χρήσης.