Γράφει ο Καθηγητής Γιώργος Πιπερόπουλος
O ο κ Paulson ο οποίος πριν ενάμισυ χρόνο προέβλεπε την χρεοκοπία μας που θα συμπαρέσυρε σε τρομερές περιπέτειες την Ευρωζώνη, διαπιστώνει τώρα ότι η Ελληνική Οικονομία «πάει καλά, γύρισε και η Ελλάδα προσφέρει πάλι πιθανότητες κερδών σε επενδυτές…»
Η αλήθεια είναι ότι κάποιες εξελίξεις με ανησύχησαν προσωπικά και τώρα με την αιφνίδια «στροφή» του κ Paulson για τα οικονομικά μας δεδομένα με «ζώνουν μαύρα φίδια…»
- Απεχώρησε η τρόικα και ΔΕΝ ξέρουμε πότε θα γυρίσει στηνΑθήνα και με ποιες απαιτήσεις για «συμμόρφωση» με τα συμφωνημένα στα Μνημόνια…
- Βλέπουμε καθημερινή, ανεξήγητη, άνοδο στηΣοφοκλέους…
- Δύο Τραπεζικοί Ελληνικοί όμιλοι «ενδιαφέρουν» τον κ Paulson και τα Αμοιβαία «Υψηλού Ρίσκου» η ΑΛΦΑ και η ΠΕΙΡΑΙΩΣ αλλά αυτές όπως και οι άλλες 2 (Εθνική και Eurobank) ανήκουν ΠΡΑΚΤΙΚΑ εξαιτίας Δανεισμού από το ΤΧΣ στο Δημόσιο και όπως λέγεται χρειάζονται άλλα 30 τουλάχιστον δις ευρώ για να «ισορροπήσουν»
- Τελευταία γίνεται λόγος για διαχωρισμό των Τραπεζών σε«καλές» και «κακές» (στη διεθνή ορολογία bad and good) με σκοπό την «σωτηρία»…
- Κάποιες «κακές γλώσσες» λένε ότι κάποια στιγμή ίσως να κινδυνέψουν και τα σπίτια μας και να γίνουν εύκολη «λεία» στα χέρια διεθνών «επενδυτών»
- Δεν τέλειωσαν οι αναφορές σε κούρεμα ελληνικώνκαταθέσεων…
- Και, φυσικά, είχαμε το πρόσφατο ταξίδι του κ Σαμαρά στηΝέα Υόρκη με στόχο την προσέλκυση ξένων ΕΠΕΝΔΥΤΩΝ στη «ρημαγμένη» ελληνική Οικονομία, αλλά θέλω να πιστεύω ότι αυτό δεν αφορούσε τον κ Paulson.
Εκείνο το κλασικό λατινικό (με αφορμή Δούρειο Ίππο και πτώση της Τροίας) που συνιστά
«Φοβού τους Δαναούς και δώρα φέροντες…»
Αρχίζω να το διαβάζω και δεν θέλω, φίλοι, να με παρεξηγήσετε, ως «Φοβού τα Αμοιβαία Υψηλού Ρίσκου που έρχονται να επενδύσουν στην Ελλάδα της τρόικα…»
Σχόλια
Στο logiosermis.net δημοσιεύεται κάθε σχόλιο. Θεωρούμε ότι ο καθένας έχει το δικαίωμα να εκφέρει ελεύθερα τις απόψεις του, οι οποίες εκφράζουν αποκλειστικά τον εκάστοτε σχολιαστή. Τα συκοφαντικά ή υβριστικά σχόλια θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση. Περισσότερα στις οδηγίες χρήσης.